Ukraina droonirünnakud põhjustasid Venemaal laialdased kütusepiirangud

Ukraina droonirünnakud põhjustasid Venemaal laialdased kütusepiirangud

Ukraina droonirünnakud Venemaa naftatöötlemistehasele ja kütuseinfrastruktuurile on põhjustanud kütusemüügi piiranguid mitmes Venemaa piirkonnas. Annekteeritud Krimmis on bensiinimüük eraisikutele täielikult peatatud ning Sevastopol jäi Ukraina rünnaku järel elektrita. Ukraina SBU eriüksus „Alfa" tabas Kertši lähistel mitu Vene õhutõrjesüsteemi.

Poliitika

Ukraina droonirünnakud Venemaa naftatöötlemistehasele ja kütuseinfrastruktuurile on süvendanud kütusekriisi mitmes Vene piirkonnas. 24. juunil 2026, sõja 1582. päeval, on kütusemüügi piirangud kehtestatud juba kümnetes oblastites ning annekteeritud Krimmis on bensiini müük eraisikutele täielikult peatatud.

Kütusepiirangud levivad üle Venemaa

Alates kolmapäevast, 24. juunist kehtestati Kurgani oblastis uued piirangud: linnabensiinijaamades võib müüa kuni 40 liitrit bensiini ja 80 liitrit diislikütust sõiduki kohta, maanteeäärsetes jaamades vastavalt 40 ja 200 liitrit. Piirkondlikud võimud selgitasid piiranguid „liigse nõudlusega" ja vajadusega vältida paanikat ning spekulatsioone.

Teisipäeval, 23. juunil kehtestati sarnased piirangud juba Penza, Omski, Tjumeni, Novosibirski, Kurski, Belgorodi ja Brjanski oblastis. Kurski kuberner Aleksandr Hinšteini sõnul on kütusejaamades lubatud tankida vaid sõidukite paakidesse, kanistrites müük on keelatud. «Näen, et meie piirkonnas, nagu paljudes teisteski, on kütusenõudlus märkimisväärselt suurenenud [...] see kiirustamine ainult halvendab olukorda, kuna see tekitab puudust,» kirjutas ta oma Telegrami kanalil.

Kõikides piirkondades on võimud kasutanud peaaegu identset sõnastust, piirangute põhjuseks nimetatakse suurenenud nõudlust ja soovi vältida puudujääki, mitte otseselt Ukraina rünnakuid.

Krimm jäi elektrita, Sevastopolis erirežiim

Annekteeritud Krimmis on kütusekriis kõige teravamalt tuntav. Pärast Ukraina järjest intensiivsemaid rünnakuid poolsaare kütuse- ja logistikataristu vastu on bensiinijaamad lõpetanud kütuse müügi tavakodanikele, varusid jagatakse üksnes riigiasutustele ja kriitilistele teenistustele.

Lisaks jäi Sevastopol üleöö elektrita pärast Ukraina droonirünnakut energiainfrastruktuurile. Moskva poolt ametisse nimetatud linna kuberner Mihhail Razvozžajev teatas, et linnas kehtestati erirežiim ning spetsialistid hindavad kahju ulatust. Hiljem lisas ta, et elektrivõrgu probleemide tõttu jäävad trollibussid liiklusest välja ja lasteaiad on viidud erigraafikule. Ukraina monitooringukanal Exilenova+ seob elektrikatkestuse Simferopoli soojuselektrijaama ründamisega.

SBU „Alfa" tabas Kertši lähistel õhutõrjesüsteeme

Ukraina Julgeolekuteenistuse (SBU) erioperatsioonide keskus „Alfa" viis läbi edukad löögid Kertši väina lähedal, tabades kaks S-400 kompleksi üksust ning kaks „Pantsir-S1" õhutõrje- ja kahurikompleksi. Lisaks kahjustati Saki sõjaväelennuväljal nelja angaari, kus hoiti lennutehnikat. SBU märkis, et see on neljas „Pantsir-S1" süsteem, mille „Alfa" on selles piirkonnas väidetavalt tabanud.

Ukraina Julgeolekuteenistus lisas avalduses, et Venemaa okupatsiooniväed kaotavad järk-järgult kontrolli Krimmi õhuruumi üle ning iga hävitatud õhutõrjesüsteem avab uusi võimalusi edasisteks löökideks vaenlase sõjalise taristu vastu.

Zelenskõi: Venemaa elanikkond hakkab sõja vastu pöörduma

  1. juunil tähistas SBU erioperatsioonide keskus „Alfa" oma 32. aastapäeva. President Volodõmõr Zelenskõi autasustas üksuse võitlejaid riiklike autasudega ning andis langenud võitleja perekonnale üle postuumselt omistatud kõrge tunnustuse.

Zelenskõi sõnas videopöördumises: «Enamik Venemaal hakkab juba Putini suhtes kriitiliseks muutuma, sest tema sõjale ei paista lõppu. Kõik raskused, millega venelased täna silmitsi seisavad, peaksid viima neid arusaamiseni, et see sõda on päris, et see ei ole lihtsalt "taevast langevad kivid", ning et see sõda peab lõppema.»

Ööpäeva kahju mõlemal poolel

Vene väed ründasid 24. juuni öösel Ukrainat 101 drooniga, millest 95 tehti kahjutuks. Kuus drooni tabasid viit asukohta. Harkivi piirkonna Balakleya linnas hukkus droonirünnakus 56-aastane naine, kahjustada said neli eramut, pood ja kõrvalhoone.

Nižni Novgorodi oblastis teatas kuberner Gleb Nikitin, et tõrjuti 23 drooni rünnakut ning rusudest said kahjustada tööstusrajatis, mitu autot ja elamud. «Suri kaks inimest ja veel kaks on haiglas,» kirjutas Nikitin oma Telegrami kanalil.

Ava rakenduses →