Siseminister Igor Taro ei toeta sideandmete massilise kogumise lõpetamist
Siseminister Igor Taro (Eesti 200) on asunud vastu justiits- ja digiminister Liisa Pakosta (Eesti 200) ettepanekule lõpetada sideandmete massiline kogumine, mis on vastuolus EL-i õigusega. Taro sõnul on sideandmed asendamatu tööriist raskete kuritegude lahendamisel. Ka Kaitsepolitseiamet toetab andmete säilitamise jätkamist.
EestiSiseminister Igor Taro (Eesti 200) ei poolda Eesti sideandmete kogumise korra viimist kooskõlla Euroopa Liidu regulatsioonidega, nagu on planeerinud justiits- ja digiminister Liisa Pakosta (Eesti 200). Taro on esitanud omaenese nägemuse sideandmete säilitamise tulevikust, mis ei näe ette massilisest kogumisest loobumist.
Kehtiv olukord on EL-iga vastuolus
Eesti kehtiv seadus kohustab sideoperaatoreid koguma ja aasta jooksul säilitama telefonikõnede metaandmeid: kellele helistati, kui kaua kõne kestis, kus helistajad asusid ning muid sarnaseid andmeid. Sellise tegevuse vastuolu EL-i normidega on teada juba aastaid.
Selle aasta mais koostas Pakosta juhitav Justiits- ja Digiministeerium seaduseelnõu, mis viiks Eesti õiguse EL-i õigusega kooskõlla ja kaotaks kohustuse andmeid säilitada. Eelnõu kohaselt saaksid õiguskaitseasutused kasutada telekomettevõtete ärilistel eesmärkidel kogutud andmeid.
Taro: andmed on uurimiseks asendamatud
Siseminister Taro leiab aga, et sellisel kujul eelnõuga ei saa nõustuda. «Eelnõuga tutvudes leiame, et sellisel kujul ei ole seda võimalik kooskõlastada, kuna see ei arvesta uurimisasutuste vajadusi neile pandud ülesannete täitmiseks,» ütles Taro.
Ta rõhutas, et organiseeritud ja raskeid varjatud kuritegusid ei ole võimalik uurida üksnes ärilistel eesmärkidel kogutud sideandmete abil.
Siseministeeriumi ettepanek
Siseministeerium pakub välja lahenduse, mille kohaselt võiks valitsuse korralduse alusel riikliku julgeoleku või põhiseadusliku korra ohu korral sideandmeid säilitada kuni kolm aastat, kusjuures korraldust saaks vajaduse korral pikendada.
Lisaks soovib siseministeerium lubada sideandmete säilitamist teatud piirkondades raskete kuritegude tõkestamiseks. Ettepaneku järgi säilitataks aasta jooksul kõik andmed Eesti piiri või riigikaitseliste objektide 10-kilomeetrisest raadiusest tehtud kõnede, kõnekaartide ning välismaiste numbrite kohta. Samuti võiks valitsuse korralduse alusel aasta jooksul säilitada andmeid valitud geograafilisest piirkonnast, elutähtsate teenuste osutajate lähedusest või saartelt tehtud kõnede kohta.
Ka KaPo toetab säilitamise jätkamist
Kaitsepolitseiamet avaldas juuni keskel Justiits- ja Digiministeeriumile saadetud kirjas samuti toetust sideandmete kogumise jätkamisele. KaPo peadirektor Margo Pallosoni allkirjastatud kirjas tehti ettepanek koguda ühenduste andmeid valitsuse korralduse alusel kahe aasta jooksul koos võimalusega pikendada tähtaega kuni kahe aasta võrra.
Ülejäänud osas olid KaPo ettepanekud seaduseelnõu muutmiseks sarnased siseministeeriumi ideedega.
Ava rakenduses →