Õiguskantsler: Eesti vanglad peavad suitsiidimõtetega kinnipeetavatega rohkem suhtlema

Õiguskantsler: Eesti vanglad peavad suitsiidimõtetega kinnipeetavatega rohkem suhtlema

Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et vanglate töötajad peavad tagama suitsiidimõtetega kinnipeetavatele igapäevase jälgimise ja sisulise suhtlemise. Ta rõhutas taas vajadust rajada vanglates turvalised rahunemiskambrid ning kasutusele võtta rebenemiskindel voodipesu. Alates 2024. aasta septembrist on Eesti vanglates surnud viis inimest, kellest kolm on võtnud endalt elu.

Eesti

Õiguskantsler Ülle Madise juhtis tähelepanu tõsistele puudustele Eesti vanglate töös suitsiidiohu all olevate kinnipeetavatega. Tema hinnangul peavad vanglate töötajad ja seal töötavad meditsiinispetsialistid paremini läbi mõtlema, kuidas tagada üksikkongi paigutatud ning suitsiidimõtetega inimeste igapäevane jälgimine ja sisuline suhtlemine.

Suhtlemine läbi toiduluugi ei ole piisav

Madise tõi näitena ühe enesetapujuhtumi analüüsi, mille kohaselt suheldi hiljuti vanglasse saabunud ja suletud kambrisse paigutatud kinnipeetavaga liiga vähe. Õiguskantsler rõhutas, et rahvusvaheliste kinnipidamisstandardite kohaselt tuleb üksikkongi inimesele tagada vähemalt kaks tundi sisulist suhtlemist päevas ning see peab toimuma vahetult, ilma füüsiliste tõketeta, näiteks toiduluugi kaudu suhtlemine ei vasta nõuetele.

«Õiguskantsler on juba pikka aega juhtinud vanglate tähelepanu vajadusele pöörata erilist tähelepanu üksikkongis viibivatele inimestele,» sõnas Madise, lisades, et selline suhtlus peab võimaldama luua inimlikku ja empaatilist kontakti.

Rebenemiskindel voodipesu ja rahunemiskambrid

Õiguskantsler tõi välja, et vanglates tuleks kasutusele võtta rebenemiskindel voodipesu. Selle vajadust illustreerib traagiline juhtum, kus kinnipeetav kasutas enesetapuks voodipesu küljest rebitud kangaribasid. Madise on rahunemiskambrite rajamise vajadust rõhutanud juba kaks aastat tagasi, kui saatis vastava kirja justiitsministrile.

Lisaks juhtis õiguskantsler tähelepanu vanglasisese kontrolli tähelepanekutele, mille kohaselt viisid valvurid tunniseid ülevaatusringe ebaregulaarselt või ebapiisava tähelepanelikkusega. Ühel juhul avastati videovalvega kambris viibinud inimese surm alles mitu tundi hiljem.

Viis surma alates septembrist 2024

Alates 2024. aasta septembrist on Eesti vanglates surnud viis inimest: kolm neist on elu endalt võtnud, kaks on surnud terviseprobleemide tõttu. Lisaks leiti vanglaterritooriumile sõitnud teenistussõidukist surnult inimene, keda õiguskaitseorganite töötajad olid kainestusasutusse toimetamas.

Madise sõnul võib igapäevase jälgimise ja sisulise suhtlemise tagamine aidata ohtlikke olukordi õigeaegselt märgata ning ära hoida kõige raskemaid tagajärgi.

Ava rakenduses →