Neli ettevõtet esitasid pakkumused Eesti mereväe uute laevade ehitamiseks
Lõuna-Korea Hanwha ja Hyundai, Rootsi Saab ning Eesti Baltic Workboats on esitanud esimesed pakkumused Eesti mereväe uute laevade ehitamiseks. Läbirääkimised peavad viima tulemuseni aasta lõpuks. Samal ajal on mereväe kolmest miinijahtijast kaks ja ühest patrull-laevast üks praegu remondis.
EestiEesti mereväe uute laevade hankimise protsess on jõudnud esimese verstapostini, neli potentsiaalset ehitajat on esitanud kaitseinvesteeringute keskusele (RKIK) oma esialgsed pakkumused.
Kes pakkumuse esitasid?
Pakkumuskutsetele on vastanud Lõuna-Korea kaitsetööstushiiglased Hanwha ja Hyundai, Rootsi kaitsekontsern Saab ning Eesti ettevõte Baltic Workboats. RKIK-i mereväe kategooriajuht Marek Mardo selgitas, et praegu kogutud andmed on alles orienteeruvad.
«Me küsisime indikatsiooni hinna ja tarneaegade osas. Peale seda me vaatame üle, mille peale need hinnad pakuti, vestleme pakkujatega, teeme omad järeldused, võib-olla vaatame üle tehnilised, funktsionaalsed nõuded ja siis hakkame ettevõtetega edasi rääkima teises astmes,» ütles Marek Mardo.
Plaani kohaselt soovib Eesti nelja aasta jooksul hankida neli uut laeva, kaks ranniku lähedal opereerimiseks ja kaks suuremat avamerel tegutsemiseks. Kaitseminister Hanno Pevkur on varasemalt rõhutanud, et laevad tuleks ehitada koostöös välispartneritega, kuid Eestis. Mardo kinnitas, et kohaliku tootmise nõue on kuni 30 protsenti ning see täpsustatakse läbirääkimiste teises etapis.
Mereväe praegune olukord
Samal ajal on merevägi silmitsi oluliste väljakutsetega, korraga on rivist väljas neli laeva. Pärnu dokis seisab patrull-laev Raju, mille sõukruvid said viga veest välja tõstmisel plaanipärase remondi käigus. Miinisadamas ootavad remontimist miinijahtijad Admiral Cowan ja Sakala: Admiral Cowan sai talvel jääkahjustusi, Sakalal toimus aga põleng või täitus ruum suitsuga, mille kustutamisel said elektrisüsteemid veekahjustusi.
Kaitseministeeriumi kaitsevalmiduse osakonna juhataja Gert Kaju rõhutas siiski, et mereväe reageerimisvõime on säilinud.
«Kuna meil on veel laevu, siis meie reageerimisvõime on säilinud, olgugi see, et meil praegu kaks laeva on rivist väljas. Aga meil on tagasi Ugandi missioonilt. Ja samamoodi on kindral Kurvits ja teised laevad,» lausus Kaju.
Ugandi asendas kahjustatud Cowani
Miinijahtija Ugandi oli kolm kuud NATO alalises miinitõrjegrupis missioonil, asendades just kahjustada saanud Admiral Cowani. Ugandi ja Wambola suutsid veebruaris Saksamaale õppusele seilates Eesti jääkattega läbi murda, kuid Admiral Cowanil nii hästi ei läinud ning laev sai jääkahjustusi.
Kogu hankemenetlus peab RKIK-i sõnul jõudma tulemuseni 2026. aasta lõpuks.
Ava rakenduses →