Koomik Liisel Nelis sai LGBTQ-nalja pärast 17-minutise loengu osaliseks
Stand-up koomik Liisel Nelis rääkis avalikult juhtumist, kus üks LGBTQ-kogukonna eestvedajatest helistas talle pärast esinemist ja luges talle 17 minutit moraali. Koomik tunnistab, et toetab kogukonda, kuid usub, et stand-up'is peab saama kõige üle nalja teha.
KultuurEesti stand-up koomik Liisel Nelis jagas saates „Hommikusöök staariga" avameelset lugu esinemisest, mis tõi talle ootamatult terava kriitika LGBTQ-kogukonnalt.
Nelis kirjeldas, kuidas ta esines Gong Show'l D3-s vahetult pärast pikki aastaid välismaal elamist. Kuna tal polnud eestikeelset materjali valmis, kirjutas ta kiiruga seti trans- ja lesbiteemadel. Laval oli kuni 250 pealtvaatajat, mis tekitas koomikul tugeva lavanärvi, tema sõnul lööb tal sellistes olukordades mälu lihtsalt lukku.
Kapist välja või kappi tagasi?
Kriitiliseks osutus hetk, kus Nelis küsis publikult crowdwork'i käigus: „Kus mu geid on?" Ühe inimese vastuse peale ütles ta midagi stiilis „Kappi tagasi." Koomiku sõnul oli sellele järgnemas veel üks punchline, kuid lavahirmu tõttu unustas ta selle ära ja läks edasi.
Pärast esinemist võttis üks LGBTQ-kogukonna eestvedajatest Nelisega ühendust ja rääkis telefonis 17 minutit järjest, mida ta koomiku naljadest arvab. «Ta ütles, et ma panen oma naljadega teda ebamugavalt tundma ja tema ei taha, et ma Pride'ile tuleks,» rääkis Nelis. Seda kõike hoolimata asjaolust, et ta oli oma seti eelnevalt juba pehmemaks muutnud ja teravamad kohad välja võtnud.
„Sorry, aga not sorry"
Nelis tunnistas, et laval ütles ta end olevat panseksuaalne, lisades ausalt, et terminoloogia ajavat ta ise segadusse. «Biseksuaalne, panseksuaalne, gei... neid termineid on nii palju ja need on minu jaoks segadust tekitavad. Sorry, aga not sorry!» sõnas ta.
Koomik leiab, et LGBTQ-kogukond võib kohati olla liialt tundlik, tuues paralleeli naiste õigusliikumisega, kuigi ajaloolised kogemused on valulikud, ei peaks nendega igavesti kinni jääma. Samas möönab ta, et stand-up'is on piir naljal ja solvamisel õhkõrn: «Ma olen provotseerinud küll, aga nüüd võtan natuke rahulikumalt.»
Koomiku põhiseisukoht jääb siiski selgeks, stand-up'is peab saama nalja teha kõige üle, sealhulgas poliitika ja ühiskonnaelu üle, sest huumor peegeldab seda, mis meid ümbritseb.
Ava rakenduses →