Iraak ähvardab OPECist lahkuda tootmiskvootide tüli tõttu

Iraak ähvardab OPECist lahkuda tootmiskvootide tüli tõttu

Iraak kaalub lahkumist naftat eksportivate riikide organisatsioonist OPEC, kui kartell ei suustu Bagdadi nõudmisele suurendada riigi naftatootmise kvooti. See oleks OPECile järjekordne raske hoop, kuna organisatsioon on juba 2026. aastal kaotanud ühe olulise liikme.

Majandus

Iraak on andnud mõista, et võib lahkuda naftat eksportivate riikide organisatsioonist OPEC, kui kartell ei täida Bagdadi nõudmist suurendada Iraagi naftatootmise kvooti. See avaldus paneb organisatsiooni veelgi raskemasse olukorda, kus liikmeskond on juba niigi vähenenud.

Uus löök OPECile

OPEC on 2026. aastal juba pidanud toime tulema ühe olulise liikme lahkumisega, mistõttu Iraagi potentsiaalne väljaastumine mõjuks organisatsioonile eriti valulikult. Iraak on üks suurimaid naftatootjaid OPEC-i liikmesriikide seas ning tema lahkumine nõrgendaks kartelli võimet kontrollida ülemaailmseid naftatootmise mahtusid ja hindasid.

Bagdad on selgelt väljendanud soovi saada suurem tootmiskvoot, mis võimaldaks riigil müüa rahvusvahelistele turgudele rohkem naftat. OPEC-i kehtestatud piirangud on Iraagile majanduslikult koormavaks osutunud, eriti arvestades riigi suuri naftavarude arendamise investeeringuid.

Organisatsiooni tulevik küsimärgi all

Kui OPEC ei leia Iraagiga kompromissi, seisaks kartell silmitsi olulise liikmete arvu vähenemisega, mis kahtluse alla seab organisatsiooni pikaajalise mõjuvõimu naftaturgudel. Nafta maailmaturg jälgib Bagdadi ja kartelli läbirääkimisi tähelepanelikult, kuna nende tulemus mõjutab otseselt tooraine globaalset hinda.

Ava rakenduses →