Apple eemaldas kõik VK rakendused App Store'ist, Venemaa ähvardab iPhoneid blokeerida
Apple eemaldas 25. juunil 2026 kogu maailmas App Store'ist kõik Venemaa hoidlakontserni VK kuuluvad rakendused, viidates sanktsioonide täitmisele. Venemaa ametivõimud nimetasid otsust poliitiliselt motiveerituks ning nõudsid föderaalse konkurentsiameti (FAS) kiirreaktsiooni. Teoreetiliselt võimaldaks Venemaa 2026. aasta märtsist jõustuv telekommunikatsiooniseadus FSB nõudmisel kõik iPhoned mobiilsidevõrkudest lahti ühendada.
TehnoloogiaApple eemaldas 25. juunil 2026 globaalselt oma App Store'ist kõik Venemaa suurima internetikontserni VK kuuluvad rakendused. Ettevõte selgitas BBC Vene talitusele antud kommentaaris, et järgib sanktsiooninõudeid jurisdiktsioonides, kus tegutseb, kuid ei täpsustanud, millistest konkreetsetest sanktsioonidest on antud juhul jutt.
Mitte esimene kord
See pole VK rakenduste esmakordne eemaldamine. Juba juuni alguses kõrvaldas Apple ootamatult App Store'ist VK ökosüsteemi kuuluva sõnumirakenduse «Maks». Tollal andis ettevõte täpselt sama vastuse, sanktsioonidele vastavuse kohustuse. Seekordne masseemaldamine hõlmab aga kogu VK rakenduste portfelli.
Oluline nüanss: rakendused eemaldati globaalselt, mitte ainult Venemaa App Store'ist. See tähendab, et kasutajad ei saa neid alla laadida ka välismaise kontoga või teise riigi piirkonnaks ümber seadistades, taktika, mida tavaliselt kasutataks Venemaal App Store'ist kustutatud VPN-rakenduste hankimiseks.
Mis juhtub olemasolevate rakendustega?
Juba installitud VK rakendused jätkavad töötamist, kuid lakkasid tõuketeavitusi saamast. Samuti ei saa neid enam uuendada: funktsionaalsus vananeb järk-järgult ning vigasid ja turvanõrkusi ei saa parandada. Venemaa pangad, kes on sanktsioonide tõttu samas olukorras olnud, on lahendanud probleemi rakenduste käsitsi installimisega oma kontorites, on raske ette kujutada, et VK astuks sammu sama teed.
Venemaa ametivõimude reaktsioon
Venemaa Digitaalarengu Ministeerium nimetas Apple'i otsust «poliitiliselt motiveerituks» ja «ebaausaks konkurentsiks», süüdistades ettevõtet Venemaa seadusandluse nõuete eiramises. Ministeerium palus Föderaalsel Konkurentsiametil (FAS) rikkumistele kiiresti reageerida.
FASil pole aga pädevust veebiteenuseid blokeerida, ei kohtu kaudu ega kohtuväliselt. Amet saab Apple'ile vaid väljastada ettekirjutuse rikkumise kõrvaldamiseks ja määrata haldustrahvi. Kuigi 2018. aastal tegi FAS ettepaneku lisada seadusse volitus kohtus internetiressursse blokeerida, kritiseeris Majandusarengu Ministeerium seda kava ja eelnõud ei esitatud isegi Riigiduumale.
Kas iPhone muutub «telliskiviks»?
Teoreetiliselt on mobiiltelefonide massblokeerimine siiski võimalik. Alates 3. märtsist 2026 kohustab Venemaa telekommunikatsiooniseadus operaatoreid FSB nõudmisel sideteeenuste osutamise peatama. Kõik iPhone'id on võrkudes tuvastatavad IMEI-identifikaatori abil, millesse on kodeeritud tootja (Apple) ja seadme mudeli andmed.
FSB on juba varasemalt süüdistanud Apple'i luurealases koostöös USA Riikliku Julgeolekuagentuuriga (NSA). 2023. aastal teatas luureagentuur, et avastas «Ameerika eriteenistuste luureoperatsiooni», mida viidi läbi Apple'i seadmete kaudu seni tundmatu pahavara abil. Juunis 2026 teatas FSB jälle suuremahulisest välisriigi luuretegevusest, kõrgete Venemaa ametnike jälgimisest telefoniviiruste abil. Algatati kriminaalasi.
Siiski on kogu iPhone'ide mobiilsidevõrkudest lahtiühendamine tõenäoline vaid äärmuslikes olukordades: harva läheksid ametivõimud sammu, mis jätab korraga kümned miljonid venelased sidevõimaluseta.
Ava rakenduses →